استانداردX 802.1

ااستاندارد IEEE 802.1X استانداردي است براي شبکه هاي مبتني بر پورت(PNAC) port-based Network Access Control و بخشي ازگروه پروتکل هاي استانداردIEEE 802.1 را که از پروتکل هاي شبکه است را تشکيل مي دهد و هدف از ارائه اين استاندارد بهبود شبکه امنيت ميباشد واساس کار آن شناسايي کاربراني مي باشد که قصد اتصال به شبکه هاي محلي از نوعLAN (Local Area Network ) وWLAN (Wireless Local Area Network) را دارند.

 

 

دليل استفاده از استاندارد X802.1  در شبکه ؟

استفاده از شبکه‌هاي LAN و آسيب‌پذير  بودن امنيت آنها نسبت به حملات مختلف، در لايه 2  باعث شد تا سازمان IEEE به فکر بوجود آوردن پروتکل‌ها و استانداردهاي امنيتي متعددي به منظور امن کردن اين لايه باشد. هرچند استفاده ازMAC Address Filtering   و Access control list  (ACL)  ميتواند موثر باشد اما اين راه کارها براي شبکه هاي بزرگ که تعداد زيادي کاربر در آن وجود دارد و حتي computer Mobile  ها در شبکه هاي wireless  که کنترل آنها بسيار سخت مي باشد تقريبا غير ممکن است . استاندارد IEEE 802.1X شناسايي کاربران را بر اساس پورت متصل شده به شبکه با استفاده از Authentication server  هايي مانند:


( CISCO ACS (Cisco Secure Access Control Server

NAC (Network Access Control)

RADIUS (Remote Authentication Dial) in User Service


و...


ارائه مي‌دهد و در اين مقاله به توضيح شناسايي هويت کاربران بوسيله اين استاندارد و نحوه اتصال آنها به شبکه مي پردازيم .

منظور از استفاده از احراز هويت مبتني بر پورت در استاندارد IEEE 802.1X چيست؟

 

از آنجايي که پورت نقطه‌ي اتصال کاربر به شبکه است، مي‌توان از آن به عنوان يک مکان منطقي براي کنترل دسترسي کاربران استفاده کرد. بنابراين، با کنترل نقاط اتصال کاربران به شبکه، مي‌توان محيط شبکه‌ي کاربر، نيازها و مجوزهاي دسترسي او را به صورت شخصي بيان کرد. استاندارد IEEE 802.1X از اين مفهوم براي احراز هويت کاربران خود استفاده مي‌کند.


نحوه شناسايي کاربران در استانداردX 802.1

تصور کنيد يک کاربر وارد سازمان ما مي گردد و  ميخواهد به شبکه متصل شود به محض اينکه کاربر کابل ارتباطي خود را به سوکت شبکه متصل ميکند  اتفاقاتي که رخ مي دهد به بدين صورت مي باشد:

 

1-     به محض شناسايي يک کاربر جديد روي پورت سوييچ ، قبل از اينکه کامپيوتر بتوانند به شبکه متصل گردد حالت شناسايي کاربر فعال شده و پورت به حالت Unauthorized تنظيم مي شود يعني از ورود و خروج ترا فيک هاي عمومي مانند DHCP, DNS  و ... جلوگيري مي کند و فقط اجازه عبوربه  پروتکل هايي که براي مشخص کردن هويت کار بر مي باشد مي دهد مانند: (Extensible Authentication Protocol) EAP،را مي دهد البته اين پروتکل EAP به تنهايي نمي‌تواند به عنوان يک پروتکل احراز هويت مورد استفاده قرار گيرد .EAP انواع مختلفي دارد که خصوصيات امنيتي و قدرت رمزنگاري متفاوت در هر کدام از اين روش‌ها، موجب ‌شد تا مديران شبکه بتوانند بر حسب نياز از روش مناسب براي برنامه‌ي کاربردي خود استفاده کنند. متداول ترين انواع پروتکل ، EAP-MD5، EAP-TLS، EAP-TTLS، EAP-PEAP و LEAP و) Extensible Authentication Protocol over LAN ( EAPOL هستند.  لازم به ذکر است در سوييچهاي سيسکو پروتکلهاي ( Spanning tree protocol ) STPو((Cisco discovery protocol     CDP نيز در اين حالت فعال مي باشد.
 

2-    بعد از آنکه پورت به حالت Unauthorized   در آمد  يک درخواست EPOL  با محتواي Username/Password از سوي  Authenticator که همان سوييچ يا Access point ما در شبکه مي باشد به کاربر ارسال مي گردد تا کار بر احراز هويت خود را انجام دهد . ضمنا يکي  از وظايف اصلي Authenticator اين مي باشد که Encapsulating فريم EAP را بر عهده دارد.
 

3-  کاربر پاسخ را به عنوان جواب به  Authenticator متصل به خودش ارسال ميکند در اين زمان که Authenticator فريم EAP را دريافت مي کند ، پاسخ را دريافت شده را به  Authentication server  مربوطه ارسال مي نمايد .

 
4- اگر Authentication server نام کاربري و پسورد کامپيوتر مورد نظر را در Data Base خود معتبر ديد پورت را به حالت   Authorized  تنظيم شده سروسيس هاي ديگر شبکه آزاد مي گردند تا کاربر بتواند از منابع شبکه خود استفاده کند.  نکته مهم در اينجا اين است که اگر شبکه مادارايVLAN هاي مختلفي باشد و ما بخواهيم هر  کاربر با توجه به سطح دسترسي تعيين شده به VLAN  مشخصي وارد گردد مي توانيم ازAuthenticator  Server هايي مانند CISCO ACS  استفاده نماييم تاMobile User's  بتوانند بدون هيچ محدوديت فيزيکي در سازمان جابجايي داشته باشند و همچنين در VLAN  مربوط به خود نيز باشند همچنين براي بالا بردن امنيت بيشترنيز مي توان ازNAC Server  استفاده نمود تا در هنگام عمل Authentication  کاربر، تنظيمات اضافه امنيتي بيشتري را نيز چک کند مثلا : حتما سيستم کاربر بايد داراي Anti virus  مشخصي باشد و يا حتما بايد به تاريخ آن روزUpdate  شده باشد و يا حتي يکسري ازpolicy هاي امنيتي به طور مثال خذف گزينه RUN  از روي سيستم متصل شده را داشته باشد تا بتواند به شبکه متصل شود و در صورتي که کار بر بطور مثال Anti virus  را بر روي سيستم نداشته باشد بصورت اتوماتيک به File Server  مشخصي راهنمايي خواهد شد تا برنامه مورد نظر را نصب کرده و بعد به شبکه مورد نظر Login کند.

5-    ودر پايان هنگامي که کاربرسيستم خود را خاموش يا Log off مي کند، يک پيام EAP-Logoff به Authenticator متصل شده بصورت اتوماتيک ارسال ميشود تا  Authenticator مورد نظر پورت را به حالت Unauthorized بر مي گرداند و تمام ترافيک هاي غير از EAP ،EAPOL ، STPو CDP مسدود مي گردد.

 

IEEE 802.1x MAC Authentication

همانطور که از عنوان آن پيداست در اين حالت براي شناسايي کار بر بجاي Username/Password  از MAC Address  استفاده مي گردد. شرح انجام اين عمل بدين صورت است که هنگامي که Device  به پورت شبکه متصل گرديد Client  بجاي ارسال نام کاربري و رمز عبور خود MAC Address  خود را به عنوان شناسه عبور براي Authenticator  ارسال مي نمايد و Authenticator  هم آن را براي Authentication Server  خود مي فرستد ، اگر MAC Address   فرستاده شده در Data Base  دستگاه Authentication Server موجود بود نهايتا دستگاه ميتواند به شبکه متصل گردد و فراموش نشود که  براي اعمال اين تنظيم بايد در Port  مربوطه اعمال گردد. اينگونه از تنظيمات نيز براي دستگاه هاي جانبي شبکه مانند Printer  استفاده مي گردد.

 

Web authentication 802.1 x

Web authentication  حالتي است که در آن کار بر با استفاده از صفحات WEB  براي عمل Authenticate  از آن استفاده مي نمايند. اين حالت معمولا زماني اتفاق مي افتد که سيستم کار بر قابليت پشتيباني از اين استاندارد را ندارد و مي تواند تا هشت کاربر را بصورت  همزمان از يک پورت پشتيباني کند.

 

مدل سوييچ وIOS  هايي که اين استاندارد را پشتيباني مي کنند :


• Cisco Catalyst 2960 Series Switches with Cisco IOS Software Release 12.2(50)SE3

• Cisco Catalyst 3560 Series Switches with Cisco IOS Software Release 12.2(50)SE3

• Cisco Catalyst 3750 Series Switches with Cisco IOS Software Release 12.2(50)SE3

• Cisco Catalyst 4500 Series Switches with Cisco IOS Software Release 12.2(50)SG

• Cisco Catalyst 6500 Series Switches with Cisco IOS Software Release 12.2(33)SXI

 

------------------------------------------------------------------------

 

 


برچسب‌ها: 802, 1x
+ نوشته شده توسط آرمین زاکاریان در دوشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۶ و ساعت 9:53 |


Powered By
BLOGFA.COM


Free counter and web stats